Како доживљавам ванредно стање

Овог марта, док смо спремали лекције у другом полугодишту, изненадио нас је вирус корона. Проглашено је ванредно стање и све је стало: дружење по ходницима, ужина са друговима, часови, тренинзи. У почетку нисам очекивао да ће то дуго потрајати. Радовао сам се кратком предаху од школских обавеза, мада се зимски распуст тек недавно завршио. А онда су ствари почеле да добијају озбиљније размере. Гладао сам шта се дешава у свету, па и код нас, и схватио да морам да се понашам одговорно како бих избегао вирус и помогао људима око себе. Први корак који сам направио је да се детаљно информишем о томе шта је вирус и које су његове последице по људе око мене.

Вирусом корона може да да се зарази свако, али мислим да више угрожава старије особе и људе који имају здравствене проблеме. Што не значи да је већа вероватноћа да ће они бити заражени, али је важно да предузму одређене мере опреза како би се заштитили, јер би симптоми код њих могли бити много израженији. Људи који имају слаб имунитет, астму, дијабетес и кардиоваскуларне проблеме подложнији су озбиљнијим последицама. Некада им може бити угрожен и сам живот. У већини осталих случајева људи се после неколико дана неге опораве од вируса. Међутим, штитећи себе, помажемо и онима који не могу лако да се изборе са болешћу. Зато је важно бринути се о себи како не бисмо заразили друге и предузети одређене мере затите: прање руку, коришћење марамице док кашљемо, избегавање додиривања лица и блиских контаката. Саветује се ношење маски, али неки кажу да ипак нису добре, јер не постоје докази колико су ефиксне и да ли отежавају дисање. Такође је веома битно да сви остану смирени и да поштују одређене мере.

Трудим се да се понашам одговорно. Проводим време код куће, читам књиге, помажем родитељима, учим. Међутим, пошто сам спортиста, много ми недостају лопта и терен. Иако вежбам код куће, ипак једва чекам да све прође и да истрчим напоље. Позваћу другаре из краја и одиграћемо најбољу утакмицу икад.

Павле Бугарчић, I9